Какво се случва по време на флатуленция?
Флатуленцията или подутият корем (медицински термин: метеоризъм) спохождат от време на време всеки от нас. Това е естествен процес, който заедно с бактериите и дрождите се случва в храносмилателния ни тракт, и с други думи означава образуване на газове в червата и стомаха. Флатуленцията се среща както при мъжете, така и при жените, но е по-вероятно да се появи при жените.
Приближаващите неприятности обикновено се сигнализират от бълбукащи звуци в червата, специфично стомашно ръмжене. Те са придружени от напрежение в корема, чувство за пълнота, усещане за тежест, ние ставаме уморени, нервни, защото знаем, че облекчението е социално неприемливо.
Проблемите с флатуленцията са много често срещани и налице за почти всеки, защото газовете – в резултат на храносмилането – се появяват автоматично. Понякога са в по-малко, а друг път в по-голямо количество. Дневно в червата ни се образуват приблизително половин литър газове в рамките на деня.
Какво я влошава?
Флатуленцията не представлява проблем, докато не прекрачи определен праг. Но има определени обстоятелства, които я влошават още повече.
Флатуленцията се влошава от:
- някои храни
- понижена функция на панкреаса, който произвежда храносмилателни ензими
- нестабилно хормонално ниво, поради което е по-разпространена при жените, отколкото при мъжете
- недобре сдъвкана и смесена със слюнката храна
- когато бързаме и съответно поемаме повече излишен въздух
- стрес
- хранителна непоносимост или хранителна алергия
- някои заболявания
Храни, които предизвикват флатуленция
Бобовите растения винаги представляват усложнение. Бобът, лещата, нахутът помагат най-много, ако искате да имате подут корем. За да ограничите тези резултати след консумацията им, те се накисват предварително във вода или се приготвят с копър или кимион. По един или друг начин тялото ни изпитва затруднения при храносмилането на олигозахаридите, съдържащи се в бобовите растения, което неминуемо води до флатуленция.
Същите резултати, или поне много подобни, се очакват и от някои зеленчуци. Най-известни със своите флатулентни резултати са карфиолът, броколите и зелето. Това е така най-вече поради увеличеното количество фибри, съдържащи се в този вид зеленчуци, и стомахът ни не е в състояние да се справи подобаващо.
Освен тях има и някои други храни в списъка. Това са храни като: чесън, лук, мая и някои плодове (ябълки, банани, сливи или сушени плодове като цяло).
Как да предотвратим флатуленцията?
Ако искате да избегнете подуване и флатуленция, и най-вече техните социално нежелани резултати, опитайте да следвате следните няколко прости правила:
- не се хранете бързо, дайте си време и сдъвквайте хубаво
- избягвайте хранене, което съдържа рисковите храни, пряко отговорни за флатуленция или подуване
- избягвайте да пиете прекалено много подсладени и газирани води
- грижете се за начина си на живот като цяло и се придържайте към редовния си режим – редовни навици за хранене и сън не се подлагайте на твърде много стрес, почивайте си и опитайте да включите някое физическо упражнение към режима си, то помага за контрола на дейността на червата
- когато проблемът се появи, не чакайте, а използвайте Degasin®.